cannabis empathy neuroscience.jpg
  • 0

Badania opublikowane w tym miesiącu w Journal of Neuroscience Research wykazały, że regularni użytkownicy marihuany “mają większe zrozumienie emocji innych”, co – jak twierdzą autorzy – “podkreśla pozytywne skutki marihuany na relacje międzyludzkie i potencjalne zastosowania terapeutyczne”.

Badanie, przeprowadzone przez zespół neurobiologów z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku, porównało pomiary empatii między grupą 85 regularnych użytkowników marihuany a 51 niekonsumentami, wykorzystując zarówno test 33-punktowy, jak i obrazy MRI uczestników.

Test pisemny, autorzy napisali, “analizuje zdolność empatyczną badanego, oceniając zarówno empatię poznawczą, jak i afektywną”. Ta zdolność empatyczna jest podzielona na konkretne obszary lub “subskale”, takie jak “zdolność do postawienia się w butach innego człowieka” i “zdolność do rozpoznawania emocji i wrażeń innych ludzi”, a także zdolności do odczuwania lub bycia w zgodzie z pozytywnymi i negatywnymi emocjami innych.

Badanie wykazało, że “użytkownicy marihuany wykazali wyższe wyniki w skalach Emocjonalnego Zrozumienia” testu, czyli tych skupiających się na zdolności rozpoznawania i rozumienia emocji innych. Różnice między użytkownikami marihuany a nieużytkownikami w innych podskalach empatii nie były istotne statystycznie.

Badacze powiedzieli, że wyniki sugerują potencjalne powiązanie między używaniem marihuany a empatią, chociaż ostrzegają, że konieczne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć interakcje “ponieważ wiele innych czynników może mieć znaczenie”.

“Różnice w wynikach psychometrycznych sugerują, że użytkownicy mają większe zrozumienie empatyczne”.

Próbując wyjaśnić wyniki, zespół neurobiologów zauważył, że część mózgu, kora przedczołowa (ACC), „jest regionem podatnym na efekty spożycia marihuany i jest również silnie zaangażowana w empatię, która jest wieloskładnikowa.

“Zważywszy, że ACC jest jednym z głównych obszarów posiadających receptory CB1 [kannabinoidowe] i jest silnie zaangażowany w reprezentację stanu afektywnego innych” – mówi badanie – “wierzymy, że różnice wykazywane przez regularnych użytkowników marihuany w wynikach empatii i ich funkcjonalnej łączności mózgu, mogą być związane z używaniem marihuany”.

Autorzy zwrócili uwagę na pewne zastrzeżenia. Po pierwsze, “nie możemy odrzucić, że takie różnice były obecne przed rozpoczęciem przez użytkowników używania marihuany” – powiedzieli, uznając niemożność badania wykazania, że używanie marihuany spowodowało różnicę. Ponadto odpowiedzi na pytania dotyczące empatii były samoopisowe i nie polegały na “markerach biochemicznych w połączeniu z subiektywnymi raportami”.

Marihuana używana przez uczestników meksykańskiego badania była również prawdopodobnie o niższej potencji THC niż większość produktów znajdujących się w sklepach legalnych w Stanach Zjednoczonych. Autorzy powiedzieli, że “w porównaniu do marihuany spożywanej w USA, jakość marihuany spożywanej w Meksyku jest niższa, zawierając około 2% -20% THC na rynku nielegalnym”.

“Te różnice w stężeniach THC między amerykańską a meksykańską marihuaną” – zauważyli – “mogą mieć różnicowe oddziaływanie na funkcjonalne wyniki mózgowe między obecnym badaniem a tymi, które zgłaszają zaburzenia emocjonalne u użytkowników marihuany”, wskazując na badania z 2009 i 2016 roku.

Mimo zastrzeżeń badanie kończy się stwierdzeniem, że “biorąc pod uwagę wcześniejsze badania dotyczące wpływu marihuany na nastrój i wykrywanie emocji, uważamy, że te wyniki przyczyniają się do otwarcia drogi do dalszych badań klinicznych pozytywnego wpływu, jaki marihuana lub składniki marihuany mogą mieć na afekt i interakcje społeczne”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *