df9b0212 d213 4f6f ac16 cee84d7e07b1
  • 0

Sąd Najwyższy Argentyny orzekł, że rodzice chorych dzieci mają prawo uprawiać własną marihuanę w celu leczenia swoich dzieci. Decyzja ta jest zgodna z obowiązującym prawem argentyńskim – a mianowicie z depenalizacją marihuany w celach medycznych .

Wraz z krzyżowaniem się prawa rodzinnego i legalizacji marihuany, to wydarzenie jest równie istotne jak podobna sprawa z 2014 roku w Izraelu. Mianowicie, rodziny chorych dzieci wymagających medycznej marihuany zagroziły, że wyjadą do Kolorado, chyba że zostaną im przyznane prawa do uzyskania medycznej marihuany w kraju. Rząd zmienił prawo w ciągu kilku tygodni .

Mimo to, w ubiegłym tygodniu w Argentynie nie była to całkowita wygrana dla tych, którzy przeprowadzili swoją sprawę. Sąd orzekł również jednogłośnie, że specjalny rejestr pacjentów obecnie obowiązujący, nie jest niekonstytucyjny. Był to problem zgłoszony przez Mamás Cannabis Medicinal (Macame), która przedstawiła sprawę powoda. Sąd uzasadnił, że państwo ma prawo kontrolować i śledzić całą uprawę marihuany – w tym w celach medycznych .

Decyzja w Argentynie jest oczywiście istotna w skali krajowej. Jednakże, wraz z tym, jak coraz więcej krajów zaczyna wprowadzać lub przynajmniej rozmawiać o wprowadzeniu uprawy domowej bardziej ogólnie, czas jest również bardzo ważny. W tej decyzji Sąd Argentyński wydaje się podążać za globalnym trendem, który pojawia się w krajach tak różnych jak te w Ameryce Łacińskiej i Europie (Malta, Włochy, Luksemburg i Portugalia, jak dotąd) do Azji (zwłaszcza Tajlandia). Uprawa domowa zarówno w celach rekreacyjnych, jak i medycznych jest bardzo modna w międzynarodowej dyskusji o normalizacji, która jest teraz jasno prowadzona zarówno prawnie, jak i politycznie .

Dlaczego uprawa domowa staje się globalnym domyślnym pierwszym krokiem w kierunku reformy?

Istnieje kilka powodów dla tego dość nagłego pojawienia się czegoś, co wygląda na porozumienie na poziomie międzynarodowym w kwestiach związanych z uprawą domową. Mianowicie, kiedy rządy borykają się zarówno z kryzysem w systemach dostarczania opieki zdrowotnej w wyniku globalnej austerytu, a następnie globalnej pandemii, jak i nieuchronnością reformy rekreacyjnej, rządy zdają się otrzymywać wiadomość.

Innymi słowy, staje się coraz bardziej oczywiste, że uprawa domowa nie jest podstępnym sposobem na podważenie legalnego rynku (zarówno medycznego, jak i rekreacyjnego). W rzeczywistości, gdy jest śledzona (poprzez rejestrację lub zezwolenie lub oba), uprawa domowa konopi jest bardzo sensowną drogą do znormalizowanego rynku. Patrz Kanada – choć oczywiście system nie jest doskonały.

Ogólnie rzecz biorąc, a zwłaszcza w krajach na skraju reformy rekreacyjnej, takich jak Niemcy (na przykład) dzisiaj, ludzie najbardziej dotknięci opóźnieniem w pełnej legalizacji, jakiejkolwiek, to pacjenci. W samych niemieckich sądach jest blisko 200 000 nierozstrzygniętych spraw karnych dotyczących posiadania, uprawy i/lub używania na niskim poziomie. To ogromna strata czasu i pieniędzy, którą państwo może łatwo zredukować. W rzeczywistości, orzecznictwo zaczyna ponownie zmierzać w tym kierunku, nawet jeśli tylko na razie, w apelacji. Jednak coraz częściej sądy uznają, że ubezpieczyciele również zmuszają prawowitych pacjentów do podjęcia działań prawnych w celu uzyskania ochrony. W międzyczasie muszą oni sami zaopatrywać się w leki, podejmując ryzyko po drodze.

Z tego powodu cała rola wokół uprawy domowej jest prawdopodobnie zmienia się w Niemczech, tak jak w innych miejscach, chociaż tutaj, w tym momencie bardziej prawdopodobne jest to poprzez ustawodawstwo niż poprzez działania prawne, jak to miało miejsce w Argentynie.

Sądownictwo chorych ludzi nie wygląda dobrze w żadnym miejscu na świecie. W rzeczywistości, ułatwienie leczenia przewlekłych chorób w czasie, gdy systemy opieki zdrowotnej zmagają się z utrzymaniem “zwykłej” opieki, wydaje się sensowne, niezależnie od tego, jak na to spojrzeć. Lub gdzie. Dla skrajnego przykładu, zobacz Ukrainę. Ale poza tym, każde państwo zachodnie boryka się z zapewnieniem opieki przewlekłej – w tym dla tych chorób, które normalnie leczy się za pomocą konopi.

Oprócz takich rzeczywistości, takie decyzje prawne i polityczne pojawiają się w momencie, gdy państwa są zmuszone do zastanowienia się, jak egzekwowanie reguł, a nie samych praw, ma miejsce – i dotyczy kwestii i tematów dalekich od reformy konopi.

Uprawa domowa stymuluje rynek legalny

Mimo że kanadyjski model pokazał, że pacjenci stanowią absolutną “konkurencję” dla branży, ponieważ nie muszą polegać na skomercjalizowanym, kupionym produkcie, istnieje inny sposób na spojrzenie na to wszystko. Faktycznie, pacjenci uprawiający konopie w domu to sposób na stymulowanie rynku legalnego i regulowanego. Nie wspominając o szerszej gospodarce poza tym, która skorzysta na pieniądzach przekierowanych z zakupu leków.

Uprawa konopi nie jest łatwa i wymaga energii. Podczas gdy zawsze będą hobbystami rekreacyjni, większość ludzi, w tym pacjenci, wolałaby móc kupować konopie we wszystkich jej formach tak, jak kupują jedzenie, leki i inne produkty legalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *