- Aktualności
-
dodał krzysko
Depenalizacja marihuany: czy prawo w polsce ulegnie zmianie?
W polskim społeczeństwie coraz głośniej mówi się o potrzebie zmian w prawie dotyczącym marihuany. Na czele tej dyskusji stoi Parlamentarny Zespół ds. Depenalizacji Marihuany, a wiceszef zespołu, Ryszard Petru z Polski 2050-Trzeciej Drogi, aktywnie dąży do wypracowania rozwiązań, które mogą zrewolucjonizować podejście do posiadania tej substancji. Co dokładnie planują posłowie i jakie są szanse na realne zmiany?
Cel inicjatywy: rozsądne podejście do posiadania
Głównym celem prac zespołu jest depenalizacja, czyli zniesienie karalności za posiadanie pewnej, rozsądnej ilości marihuany. Jak podkreśla Ryszard Petru, chodzi o to, by „policja zajmowała się prawdziwymi przestępstwami, a nie łapała młodych ludzi za posiadanie bardzo małej ilości marihuany”. To postulat, który ma na celu odciążenie wymiaru sprawiedliwości i skupienie się na poważniejszych problemach. Konkretny zakres ilości, która miałaby być depenalizowana, ma zostać ustalony w drodze konsultacji ze stroną społeczną, w tym ze stowarzyszeniem Wolne Konopie.
Konsultacje i budowanie konsensusu
Kluczowym elementem tej inicjatywy są szerokie konsultacje. Zespół, który działa ponadpartyjnie, ma na celu wypracowanie rozwiązań akceptowalnych społecznie i politycznie. Ryszard Petru zaznacza, że choć osobiście opowiada się za możliwością posiadania niewielkiej ilości roślin konopi indyjskich na własny użytek, to priorytetem jest skupienie się na tym, co jest „możliwe do osiągnięcia”. To podejście pragmatyczne, mające na celu znalezienie konsensusu, który mógłby przekonać nawet część posłów z innych ugrupowań, w tym Konfederacji czy Prawa i Sprawiedliwości.
Czy własny krzaczek marihuany będzie legalny?
Choć dyskusja o własnej uprawie konopi na użytek własny jest obecna, na razie prace zespołu skupiają się na depenalizacji posiadania samego suszu. Petru nie wyklucza, że w przyszłości temat ten może być przedmiotem szerszych debat, ale obecnie priorytetem jest wprowadzenie „małego kroku”, który pozwoli na realne zmiany w polskim prawie. Złożenie projektu ustawy, jak podkreśla, nastąpi dopiero wtedy, gdy będzie pewność co do większości sejmowej zdolnej go przegłosować.
Marihuana a zdrowie: druga strona medalu
Warto pamiętać, że choć dyskusja o depenalizacji nabiera tempa, istnieją też ważne argumenty dotyczące wpływu marihuany na zdrowie. Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom przypomina, że regularne używanie konopi indyjskich może wpływać na funkcjonowanie mózgu, prowadząc do problemów z pamięcią, koncentracją, a nawet wywoływać choroby psychiczne. Substancje smoliste zawarte w marihuanie są również rakotwórcze i mogą negatywnie oddziaływać na układ oddechowy, krwionośny i rozrodczy. Choć statystycznie częściej używają jej mężczyźni, badania wskazują na szybki wzrost odsetka palących marihuanę kobiet w młodszych grupach wiekowych.
Przyszłość depenalizacji w polsce
Inicjatywa Parlamentarnego Zespołu ds. Depenalizacji Marihuany to ważny krok w kierunku zmiany polskiego prawa. Cel jest jasny: depenalizacja posiadania marihuany w „rozsądnych ilościach”. Czy ten „mały krok” znajdzie wystarczające poparcie w Sejmie? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – dyskusja na ten temat dopiero się rozkręca, a jej wynik może mieć znaczący wpływ na przyszłość polityki narkotykowej w Polsce.